Każdy produkt ma swój początek. W przypadku tych powszechnie używanych na co dzień, mało która osoba zastanawia się, jaka wiąże się z nimi historia. Można to powiedzieć np. o torbach papierowych, które nie kojarzą się raczej z wyjątkowością. Warto jednak poznać ich historię, ponieważ jest ona naprawdę ciekawa.

Początki toreb papierowych

Przyjmuje się, że torby papierowe pojawiły się w okolicach Bristolu w 1844 roku. Tak naprawdę to Chińczycy stworzyli to opakowanie, które obecnie jest wykorzystywane na tak dużą skalę. Korzystali oni z arkuszy pozyskiwanych dzięki korze morwy. Służyły one do pakowania, najczęściej produktów spożywczych. Przez długi czas wynalazek nie został rozpowszechniony. Jego oficjalne początki sięgają II wieku, a do innych państw dostał się dopiero po upływie kilku stuleci. Problem stanowił również materiał – w Europie nie istniała możliwość skorzystania z kory morwy, dlatego trzeba było znaleźć tworzywo zastępcze. Zaczęto więc wykorzystywać miazgę drzewną, a w razie potrzeby również len i inne włókna.

Osoby związane z historią toreb papierowych

W historii toreb papierowych dużą rolę odegrał Francis Wolle. To właśnie on opatentował pierwszą maszynę do ich produkcji, która bardzo przypominała te znane obecnie. W 1852 roku w Stanach Zjednoczonych wszedł w życie patent na maszynę do produkcji toreb papierowych. W 1869 Wolle we współpracy z bratem założył firmę Union Paper Bag Company, która rozwijała się szybko i przynosiła zyski nie tylko w USA, ale również we Francji czy Anglii. Wkrótce działalność została poszerzona o zakłady produkcyjne w różnych miastach. W 1935 roku otworzono fabrykę w Savannah, która zatrudniała 500 osób i działa do dziś.

Udoskonalenie procesu produkcji toreb papierowych

W historii toreb papierowych pojawia się również żeńskie nazwisko – Margaret Knight. Zyskała ona przydomek „żeńskiego Edisona”. Już w młodości konstruowała wiele przedmiotów dla swoich braci, takich jak sanki czy latawce. Dzięki swoim wynalazkom uzyskała 26 patentów i odegrała znaczącą rolę w historii produkcji toreb papierowych. Miała wpływ na ich modyfikację i udoskonalenie. W 1870 roku skonstruowała urządzenie produkujące torby fałdowe i klockowe. Dzięki maszynie możliwe stało się przeprowadzenie całego procesu produkcji – zajmowała się ona cięciem, składaniem, a nawet sklejaniem toreb papierowych. Wynalazek Knight był w tamtych czasach naprawdę przełomowy. Nie obyło się jednak bez komplikacji – mężczyzna imieniem Charles Annan postanowił ukraść wynalazek i opatentować jako swój. Knight złożyła pozew i ostatecznie wygrała kosztowne postępowanie.

Czasy największej popularności toreb papierowych

Rozkwit i największa popularność toreb papierowych przypada na lata 30 XX wieku. Wpływ miało na to udoskonalenie maszyny do ich produkcji jeszcze bardziej. Był za to odpowiedzialny Charles Stilwell. Dopracował on produkty tak, by były na tyle sztywne, by mogły stać prosto. Stilwell zaangażował się mocno w sektor handlowy i udowadniał, że torby papierowe nadają się idealnie do sprzedaży. Przedstawiał je jako produkty do pakowania artykułów spożywczych. Przekonał do swoich racji Waltera H. Deubner’a, który wkrótce jako pierwszy wprowadził w swoim sklepie możliwość skorzystania z toreb papierowych przez klientów. Walter zmodyfikował lekko torby robiąc w nich dwie dziurki i przekładając przez nie tasiemkę. To właśnie tak powstały uchwyty, które ułatwiały bezpieczne doniesienie zakupów prosto do domu. W późniejszym okresie torby zostały ponownie zmodyfikowane i uzyskały uchwyty papierowe.

Dostawa

Zwroty i reklamacje

Regulamin

Polityka Prywatności

TORBYZPAPIERU.PL

 

Aleja Prymasa Tysiąclecia 66, 01-424 Warszawa
O nas

Kontakt

Kariera

Facebook
Twitter
Instagram
501 001 004
info@torbyzpapieru.pl