Druk flexograficzny czyli druk „rola do roli”

Spośród wszystkich technik druku na materiałach, w których stosuje się formy drukowe to właśnie flexodruk jest jedną z najczęściej wybieranych metod druku wypukłego. W praktyce więc oznacza to, że do wykonania flexodruku wykorzystuje się wypukłe formy drukowe, które znane są już od XIX wieku. Obecnie jednak technologia ta znacznie ewoluowała, czego dowodem są nowoczesne cylindry metalowe lub ceramiczne, biorące udział w procesie drukowania. Nie zagłębiając się jednak w to, jak wygląda proces druku, warto skupić się na zaletach, jakie zapewniają tej technologii tak dużą przewagę. Nie da się bowiem ukryć, że flexografia w ostatnich latach znacznie umocniła swoją pozycję.

Zalety druku flexograficznego

Do najważniejszych zalet druku flexograficznego należy m.in. bardzo szeroki zakres możliwych materiałów, na których można tą metodą drukować. Wśród nich znalazł się nie tylko papier, ale i różnorodne tworzywa sztuczne, opakowania syntetyczne i folie. Taka wszechstronność w dobie współczesnej – powszechnych zastosowań tworzyw sztucznych jest olbrzymią zaletą tej metody. Jej ogromna wszechstronność, to jeszcze nie wszystko. Co ciekawe do maszyn fleksograficznych można doinstalować jednostki/wieże drukujące w innych technologiach. W ten oto sposób można połączyć na przykład metodę druku flekso z drukiem wklęsłym, za pomocą którego możliwe jest nanoszenie powłok ochronnych. Czasami łączy się technikę flekso z metodą sitodrukiem, o którym opowiemy w drugiej części tekstu.

Drukowanie metodą fleksograficzną może się odbywać na dwa sposoby. Może to przebiegać poprzez ułożenie linearne cylindrów, lub ich umieszczenie wokół tzw. centralnego cylindra dociskowego. Większą popularnością cieszy się pierwsza z metod, gdzie poszczególne elementy znajdują się w szeregu za sobą, podobnie jak u maszyn offsetowych. Warto również wspomnieć, że maszyny fleksograficzne są najczęściej zaprojektowane dla opcji drukowania „z roli na rolę”, gdzie z jednej strony znajduje się rola materiału zadrukowywanego. W ten sposób przechodzi ona przez proces drukowania maszyny, a następnie z drugiej strony jest ponownie zwijana w zwój. Bez problemu można jednak przygotować maszynę z nożem na końcu procesu, który potnie wydrukowany materiał na poszczególne arkusze.

Drukując na torbach papierowych Flexo, należy pamiętać o tym, że metoda ta:

  • Pozwala na wykorzystanie max. 6 kolorów Pantone;
  • Jest to druk niepasowany;
  • Nadruk na torbach papierowych nanosi się farbami wodnymi;
  • Jest pozbawiona efektu połysku na torbach kraft;
  • Umożliwia druk jedno– lub dwustronny na torbach kraft – również na bokach, spodzie oraz całej powierzchni zewnętrznej inaczej zwaną APLĄ;
  • Wymaga pliku do druku w postaci wektorowej;
  • Stosowana jest głównie do dużych nakładów toreb – zazwyczaj od 100 000 sztuk;

Warto również zapamiętać, że nadruk farbami flexo na torbach kraft odbywa się farbami wodnymi (bez alkoholu). Dzięki temu cały ten proces jest przyjazny dla środowiska i w 100% ekologiczny.

fleksodruk-maszyna

Druk fleksograficzny

Torby na SITO – technologia sitodruku (nadruk na gotowej torbie)

Sitodruk to analogowa metoda nadruku na materiale. W sitodruku przez formę drukową, która jest zbudowana ze stalowej ramy i nylonowej siatki, przetłacza się farbę. To właśnie w ten sposób wykonuje się odbitkę. Z kolei tak skonstruowana siatka do druku posiada oczka o niedużej średnicy, co pozwala na bardzo precyzyjne przepuszczanie farby. Wiąże się to również z otrzymaniem odbitki bardzo wysokiej jakości. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii. Jedną z największych zalet sitodruku jest bardzo dobra trwałość materiałów, które drukuje się w ten sposób. Wykonane metodą sitodruku materiały są odporne na działanie czynników atmosferycznych, wody, czy promieniowania UV, a umieszczone na ubraniach, nie spiorą się zbyt szybko. 

Nadruk przy pomocy sitodruku wymaga przygotowania formy drukowej, co przypomina przygotowywanie szablonu. Zakrywając poszczególne części siatki, określa się kształt, jaki ma powstać na powierzchni poddawanej drukowi. To jednak niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Metoda ta wymaga bowiem, by za jednym razem stosować wyłącznie jednego koloru. Dlatego też sitodruk nie jest polecany do drukowania wielokolorowych nadruków. Z drugiej jednak strony metoda ta pozwala na zadrukowanie niedużej ilości materiałów, takich jak tkaniny (również na belkach) oraz gotowych produktach takich jak torby.

automat-sitodruk

automat do sitodruku

Drukując na torbach na sicie należy pamiętać o tym, że metoda ta:

  • Najkorzystniej wygląda w max. 2 kolorach;
  • Jest możliwa do zaprojektowania w kolorystyce z palety Pantone;
  • Pozwala na druk na farbach wodnych MANOUKIAN, które w swym składzie nie zawierają PCV, ani rozpuszczalników;
  • Jest optymalna do druku w małych nakładach – od 250 sztuk;
  • Odbywa się na gotowej torbie kraft druk, a druk jest możliwy na obu stronach torby – 2 cm od krawędzi torby i 9 cm od góry torby;
  • Wymaga dobrze przygotowanego pliku – z zachowaniem 1 cm od poziomego zagięcia dna torby.

Warto także wspomnieć, że najczęściej sprzedającymi się kolorami toreb są torby kraft z nadrukiem czarnym lub białym – choć popularne są także w kolorze złotym, srebrnym, czerwonym, granatowym lub w barwie z kolorów Pantone.

kolory-farb-wodnych-sitodruk-torbyzpapieru

Proponowane obciążenie toreb kraft z uchwytem skręcanym:

torby kraft w kolorze białym gładkie:

rozmiar [cm] wykonana z papieru gramatura papieru [g/m2] kolor uchwytów  Wytrzymałość [kg wewnątrz torby]
18x8x22,5 cm biały torba kraft 100 g biały 2,50 kg
24x10x32 cm biały torba kraft 100 g biały 4,00 kg
24x10x36 cm biały torba kraft 100 g biały 4,00 kg
30,5x17x34 cm biały torba kraft 100 g biały 9,00 kg
30,5x17x42,5 cm biały torba kraft 100 g biały 9,00 kg
40x18x39 cm biały torba kraft 100 g biały 10,00 kg
50x18x39 cm biały torba kraft 100 g biały 9,00 kg

torby kraft brąz gładkie:

rozmiar [cm] wykonana z papieru gramatura papieru [g/m2] kolor uchwytów  Wytrzymałość [kg wewnątrz torby]
18x8x22,5 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 2,25 kg
24x10x32 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 3,75 kg
24x10x36 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 3,75 kg
30,5x17x34 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 7,50 kg
30,5x17x42,5 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 7,50 kg
40x18x39 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 7,50 kg
50x18x39 cm Torba kraft brąz 90 g brązowy 7,50 kg

 

Jak prawidłowo czytać formaty toreb papierowych kraft z nadrukiem:

 

 

Słowniczek toreb reklamowych kraft:

Torby reklamowe eco kraft – torba ekologiczna wyprodukowana w całości z papieru (torba oraz uchwyty). Torby wykonujemy z nadrukiem klienta.
Gramatura papieru – grubość papieru, z którego wykonano torbę, określona w g/m2
Uchwyty ze sznurka papierowego – bardzo wytrzymałe, wyprodukowane  z 2 warstw skręconej wstęgi papieru. Najczęściej w kolorze szarym ale występuje również w kolorach. Stosowane w torbach wykonywanych z papieru o gramaturach 90-100 g/m².
Uchwyty płaskie torby kraft – mniej wytrzymałe, stosowane w torbach wykonywanych z cienkiego papieru, używane niemal wyłącznie w gastronomii masowej np. do cateringu. Nie polecamy przy dużych ciężarach.
Kolor wg Pantone – numer koloru wg wzornika Pantone
Uchwyty sznurek – wykonane ze sznurka z materiałów sztucznych lub bawełny
Uchwyt sztancowany – uchwyt torby wykrojony w sztancy w górnej części torby w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami
Dostawa

Zwroty i reklamacje

Regulamin

Polityka Prywatności

TORBYZPAPIERU.PL

 

Aleja Prymasa Tysiąclecia 66, 01-424 Warszawa
O nas

Kontakt

Kariera

Facebook
Twitter
Instagram
501 001 004
info@torbyzpapieru.pl
Share This